LM4120AIM5-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Mfr.Part #:
LM4120AIM5-3.3/NOPB
Datasheet:
Description:
Voltage References SOT-23-5 SMD/SMT Output Voltage:3.3 V 5 mA 0.2 % 50 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.2 %
Length2.9 mm
Width1.6 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins5
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Height1.45 mm
Thickness1.2 mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Dropout Voltage180 mV
Min Input Voltage2 V
Output Current5 mA
Output Voltage3.3 V
Max Power Dissipation350 mW
Max Output Current5 mA
Number of Channels1
Quiescent Current160 µA
Max Input Voltage14 V
Reference TypeFixed, Series
Nominal Supply Current160 µA
Max Output Voltage3.3 V
Reference Voltage3.3 V
Schedule B8542390000
RoHSCompliant
PackagingReel
Initial Accuracy0.2 %
Shunt Current5 mA